Hartowana stal narzędziowa
Stal narzędziową ciężko obrobić w sposób konwencjonalny, zwłaszcza gdy jest utwardzona, lecz dość łatwo obrabia się ją za pomocą systemu abradżeta. Jeżeli chodzi o OMAX, stal można hartować przed lub po cięciu. Twardość stali ma jedynie niewielki wpływ na szybkość, z jaką można ją obrabiać za pomocą abradżeta.
Laser i przewodowa obróbka elektroiskrowa mogą mieć wpływ na obróbkę cieplną materiału lub powodować odkształcenia termiczne, lecz proces abradżeta nie ma jakiegokolwiek wpływu na obróbkę cieplną i nie powoduje odkształceń.
Zalety obróbki stali narzędziowej technologią waterjet?
Maszyny do cięcia wodą to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w dziedzinie produkcji elementów ze stali narzędziowej. Ich główne zalety to:
- wysoka precyzja działania – urządzenia są w stanie ciąć stal z dokładnością do dziesiętnych części milimetra,
- powtarzalność procesu produkcji – każdy projekt można zrealizować dowolną ilość razy, uzyskując te same wyniki,
- automatyzacja produkcji – proces obróbki zachowani w dużym stopniu automatycznie, operator urządzenia nie bierze w nim bezpośrednio udziału,
- wszechstronność – wycinarki są w stanie obrabiać materiały o bardzo dużej grubości.
Jednocześnie obróbka jest bardzo bezpieczna dla tworzywa, nie powoduje utraty jego właściwości fizykochemicznych.
Dlaczego warto zdecydować się na technologię waterjet?
Zastosowanie technologii waterjet w obróbce stali narzędziowe przynosi wiele wymiernych korzyści, między innymi:
- oszczędność czasu – maszyny do cięcia wodą pozwalają ciąć z bardzo dużą prędkością przy jednoczesnym zachowaniu dużej dokładności cięcia. Daje to możliwość wykonania w krótkim czasie dużych serii produktów, które nie wymagają dodatkowej obróbki;
- ograniczenie kosztów – podczas cięcia materiały są w minimalnym stopniu narażone na uszkodzenia, co pozwala ograniczyć straty oraz zredukować do minimum ilość produktów nie nadających się do dalszej eksploatacji,
- poprawa bezpieczeństwa produkcji – cięcie wodą nie generuje wysokiej temperatury, zanieczyszczeń ani dużego hałasu, dlatego technologia ta sprzyja poprawie warunków panujących w zakładzie pracy.
Wszystko to czyni z tej technologii doskonałą inwestycję dla firm specjalizujących się w produkcji elementów na potrzeby różnych branż, m.in. motoryzacji, budownictwa, przemysłu chemicznego czy elektronicznego.