Aktualności

Blog JetSystem

Na początku był kamień...

Na początku człowiek formował narzędzia za pomocą kamieni. Później odkryto żelazo, ludzkość nauczyła się je obrabiać. Od tego momentu świat znacząco się rozwinął, dziś materiały tniemy plazmą, laserem albo wodą. I to właśnie o różnicach między nimi mówiono na kolejnych zajęciach "Kropla drąży wiedzę" w ramach Waterjet Academy.

Zajęcia, w których uczestniczy 26 uczniów drugiej klasy mechatroniki Technikum Mechanicznego, odbywają się raz w miesiącu. Na czwartym z z nich mówiono o różnicach między technikami cięcia. O ich zaletach, jak i wadach.

I tak laser bardzo szybko i dokładnie tnie cienkie materiały, ale koszty inwestycji w maszynę są wysokie i niewiele da się nim przeciąć. Z kolei plazma emituje szkodliwe gazy, zostawia ślad termiczny, czyli tzw. zgorzel, a samo urządzenie bardzo hałasuje. Są jednak i plusy – można nią ciąć czarną stal i jest to stosunkowo tania technologia.

Z kolei cięcie wodą jest ekologiczne i uniwersalne, a także wydajne. Poza tym maszyna ma inną zaletę – nie jest człowiekiem.

- Podczas całego procesu produkcyjnego najsłabszym elementem jest człowiek. Dlaczego? Popełnia błędy, nie jest tak dokładny jak maszyna, nie jest powtarzalny, nie wykona dwóch rzeczy identycznie – mówił Włodzimierz Wawro, który prowadzi zajęcia z uczniami drugiej klasy mechatroniki w Technikum Mechanicznym.

Dla uczniów taki wykład to również ciekawa rzecz.

- Cięcie wodą jest ciekawe – mówił Jakub Grodek, jeden z uczestników zajęć. Jak już człowiek ma z tym styczność to nie jest już jakoś mocno zaskakujące, ale wciąż interesujące. Zakładam również, że praca przy czymś takim wiąże się z dobrymi pieniędzmi.

- Nie wiedzieliśmy, jak szeroko ta technika jest wykorzystywana, w ilu dziedzinach. Wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, to dla nas coś nowego – dodaje jego kolega Patryk.

Zajęcia wzbogacają również wiedzę nauczycieli, którzy dobrze znają świat różnych maszyn.

- Uczniowie mogą zobaczyć tę ciekawą technologię, jest dużo różnych materiałów, dużo ciekawostek, a potem projektowanie. Pamiętam, że w poprzednich latach uczniowie bawili się przy tym jak dzieci. Ja nie mam takiego komfortu, żeby zajmować się jednym zagadnieniem tyle czasu - mówił  Ryszard Smoliński, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Mechanicznym. - Wcześniej nie widziałem waterjeta, więc z ciekawością oglądałem wykonywanie elementów, dla mnie to też była nowość. Przez 16 lat pracowałem z Zamechu, a później w ABB, ale wtedy nie było tej technologii w Polsce.


‹ cofnij  |  pozostałe aktualności

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zainteresował cię temat? Zadzwoń teraz: 55 236 18 82.

Misja Grupy JetSystem

Misją Grupy JetSystem jest nie tylko sprzedaż doskonałych urządzeń oraz zapewnienie profesjonalnego wsparcia technologicznego
i serwisu, ale również szeroko pojęta edukacja na temat technologii cięcia strumieniem wodnym.