Aktualności

Blog JetSystem

Przez praktykę do wiedzy

Dla niektórych była to pierwsza wizyta w zakładzie produkcyjnym, gdzie mogli na żywo sprawdzić, czym właściwie jest cięcie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem i ścierniwem, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.

Grupa uczniów z Technikum Mechanicznego, która bierze udział w projekcie Waterjet Academy, 21  marca odwiedziła halę produkcyjną firmy JetSystem przy ul. Fromborskiej. To tam mieli okazję obejrzeć, jak wygląda technologia pracy waterjetów "na żywo". Ale żeby te maszyny mogły pokazać swoją niezwykłą moc i możliwości potrzebnych jest kilka rzeczy. Podstawowe to oczywiście woda i piasek (garnet), a także swoiste „serce” wycinarki wodnej, czyli pompa. 

 

—  Tu mamy do czynienia z korbowodową pompą EnduroMAX, której działanie jest bardzo proste — tłumaczył uczniom Rafał Jurczyk, inżynier serwisu w firmie JetSystem. — Woda tłoczona jest do rurek wysokociśnieniowych i trafia do głowicy, gdzie znajduje się tzw. kryza, czyli krążek z zatopionym kamieniem szlachetnym: zazwyczaj najlepsze i najtrwalsze efekty daje tu diament, w którym wiercony jest mały otwór, przez który przepływa woda. To właśnie kryza spręża nam wodę tak, by ta mogła ciąć pod ciśnieniem równym 3500 bar.

 

Podczas spotkania uczniowie mogli także obejrzeć kilka waterjetów firmy OMAX, która w tej chwili produkuje trzy linie maszyn.

 — Pierwszą z nich jest maszyna z tzw. marki premium. To OMAX 80x, która służy do precyzyjnej obróbki skrawaniem na dużą skalę. To watejet niezastąpiony w obróbce większych części, lub wycinaniu wielu części z materiałów o dużym formacie — opowiadał Rafał Jurczyk. — To maszyna niezawodna, z gwarantowaną powtarzalnością części. Dodatkowo do tej marki możemy zamówić szereg akcesoriów jak np. oś obrotowa czy głowica, która tnie pod kątem i kompensuje stożkowanie.

 

Kolejna maszyna ze stajni OMAX to MAXIEM: waterjet niezawodny, łatwy w użyciu, a co najważniejsze stanowiący tanią alternatywę dla producentów i warsztatów, które potrzebują solidnego, podstawowego systemu cięcia wodą z jakością i niezawodnością OMAX. Ostatnią maszyną, którą mogli obejrzeć uczniowie na hali firmy JetSystem, jest globalMAX: waterjet, który został skonstruowany zupełnie od nowa. Jest to linia maszyn, w której inżynierowie firmy OMAX skupili się na prostych, sprawdzonych i wytrzymałych rozwiązaniach, które oprócz tego że będą mniej kosztowne, będą także niezawodne i zagwarantują długoletnie i precyzyjne działanie tej maszyny.

— To koniec kompromisu pomiędzy jakością a ceną. GlobalMAX to wycinarka wodna z rodowodem OMAX w zasięgu możliwości każdego — mówił Rafał Jurczyk.

 

W maszynach marki OMAX i MAXIEM zastosowano także nowoczesne i innowacyjne oprogramowanie, które składa się z dwóch części: Intelli MAX Layout oraz Intelli – MAX Make. Uczniowie biorący udział w projekcie WaterJet Academy doskonale znają zasady działania tego programu. To właśnie za jego pomocą stworzyli oni na zajęciach projekty statuetek na potrzeby konkursu mechatronicznego. W trakcie projektowania posiłkowali się trzema elementami nawiązującymi luźno do Elbląga, jako miasta mającego bogatą historię związaną z przemysłem ciężkim, mechatroniki jako nauki, a także do emblematu Technikum Mechanicznego, w którym się uczą.

 

Najciekawszy projekt przedstawił Michał Lewandowski. Jego statuetka została wycięta na waterjecie i zaprezentowana uczniom podczas spotkania.

— Zacząłem od podstawki, w której są umocowane po obu stronach ramiona, tworzące jakby "ramę" statuetki. Ramiona nawiązują do mechatroniki i jednocześnie do emblematu Technikum Mechanicznego. Bo na stronie internetowej naszej szkoły specjalność technik mechatronik ma w swoim logo umieszczone ramię robota. W środku statuetki znajduje się przełamana litera "E", która oczywiście nawiązuje do nazwy Elbląga. A o historii miasta będą przypominały koła zębate, które również umieściłem w projekcie statuetki. Takie "zębatki" produkowano kiedyś w Zakładach Mechanicznych "Zamech" — opowiadał Michał.

Na zakończenie spotkania każdy z uczniów otrzymał także drobny prezent: breloczki ze stali nierdzewnej z wizerunkiem mustanga. Precjoza zostały wycięte na waterjecie OMAX, którego pracy przyglądali się przyszli adepci mechatroniki. Wycięcie ośmiu breloczków zajęło tej niezwykłej maszynie niespełna 10 minut.

 


‹ cofnij  |  pozostałe aktualności

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zainteresował cię temat? Zadzwoń teraz: 55 236 18 82.

Misja Grupy JetSystem

Misją Grupy JetSystem jest nie tylko sprzedaż doskonałych urządzeń oraz zapewnienie profesjonalnego wsparcia technologicznego
i serwisu, ale również szeroko pojęta edukacja na temat technologii cięcia strumieniem wodnym.