Aktualności

Blog JetSystem

To kropla, która drąży ścieżkę do wiedzy

Ten projekt mógłby z powodzeniem działać jako program ogólnopolski, czyniąc z Elbląga zagłębie wiedzy na temat cięcia strumieniem wody.

Na razie jednak tylko nieliczni mają szansę zgłębiać tajniki tej ultranowoczesnej technologii. We wrześniu ruszył siódmy cykl zajęć „Kropla Drąży Wiedzę” w ramach WaterJet Academy, prowadzony pod egidą Grupy JetSystem.

Przez ostatnie sześć sezonów projekt z cyklu „Kropla Drąży Wiedzę” ukończyła ponad setka uczniów Technikum Mechanicznego.
 
Uczniowie drugiej klasy Technikum Mechanicznego o profilu mechatronicznym po raz kolejny spotkali się na zajęciach z cyklu „Kropla Drąży Wiedzę” w ramach WaterJet Academy. To już siódma grupa młodych adeptów mechatroniki, która w ciągu najbliższego roku, podczas dziesięciu spotkań teoretycznych i praktycznych pozna tajniki działania maszyn do cięcia strumieniem wody, popularnie nazywanych waterjetami oraz nauczy się projektować elementy do wycięcia na waterjecie. Projekt „Kropla Drąży Wiedzę” prowadzony jest pod egidą Grupy JetSystem, lidera i eksperta w zakresie sprzedaży oraz serwisu maszyn do cięcia wodą. Grupa JetSystem współpracuje z najlepszymi na świecie markami OMAX i MAXIEM, należącymi do amerykańskiego koncernu OMAX Corp. – światowego lidera, dostawcy kompletnych rozwiązań dla technologii waterjet. Przez ostatnie sześć sezonów projekt z cyklu „Kropla Drąży Wiedzę” ukończyła ponad setka uczniów Technikum Mechanicznego. O tym, że jest to dla nich niezwykle cenne doświadczenie, wie dyrektor szkoły, Mariusz Bachanek. Bo mechatronika to specyficzna i niełatwa dziedzina nauki. – W Zespole Szkół Mechanicznych podczas rekrutacji zawsze podkreślamy, że w tym zawodzie chęć do nauki i umiejętność uczenia się, to jeszcze za mało. Dlatego też szczególnie cenną jest dla nas realizacja projektu „Kropla Drąży Wiedzę”. Tym bardziej, że z tytułu uczestnictwa młodzież ani szkoła nie ponoszą żadnych kosztów. Im szybciej stworzy się młodym ludziom dodatkowe możliwości poznawania, zapewni bezpośredni, realny kontakt z nowoczesnymi technologiami i ze specjalistami-praktykami, tym większą „wartość dodaną” wniosą oni na wymagający, współczesny rynek pracy – mówi Mariusz Bachanek, dyrektor ZSM w Elblągu.

Kropla Drąży Wiedzę” w ramach WaterJet Academy - Elbląski Park Technologiczny.


Projekt „Kropla Drąży Wiedzę” powstał z kilku powodów. – Przede wszystkim z własnego doświadczenia wiemy, że kiedy opowiadamy o tym, czym zajmuje się JetSystem wiele osób dziwi się, że w Elblągu działa taka firma. Tym bardziej, że dotyczy to dystrybuowania, serwisowania i w końcu konstruowania i budowania maszyn do cięcia strumieniem wody – opowiada Remigiusz Filipiak, prezes Grupy JetSystem. – Pomyśleliśmy więc, że warto byłoby zarażać młodzież szkolną tym, co robimy i przybliżyć im specyfikę pracy waterjetów. Myślę, że projekt „Kropla Drąży Wiedzę” w ramach WaterJet Academy świetnie wpisuje się także w samą specyfikę Elbląga, mocno przecież zazębionego w przemyśle i od wielu lat kojarzonego głównie z Zamechem. Uznaliśmy, że „Kropla Drąży Wiedzę” będzie tym projektem, który ponownie osadzi Elbląg na tej mapie, tym razem nowoczesnych technologii. W końcu uważam, że należy uświadamiać młodzieży, która już niedługo będzie musiała wybrać ścieżkę kariery zawodowej, że dziś warto stawiać na zawody techniczne. Niezmiennie, od siedmiu sezonów, zajęcia z cyklu ‘Kropla Drąży Wiedzę”, w ramach WaterJet Academy prowadzi Włodzimierz Wawro. – Pamiętam pierwsze grupy, z którymi prowadziłem zajęcia. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni informacją, że strumieniem wody można szybko, łatwo i bardzo precyzyjnie ciąć różnego rodzaju elementy – uśmiecha się Włodek Wawro. – Dzisiaj dzieciaki mają już znacznie szerszą wiedzę, choć nadal ta technika dla niektórych pozostaje innowacyjna. Bo technologia cięcia strumieniem wodnym jest jedną z najnowszych i najszybciej rozwijających się metod obróbki różnego rodzaju materiałów – od stali, poprzez kamień i szkło, po tworzywa sztuczne czy drewno. – Kiedy zaczynaliśmy ten projekt nie było jeszcze np. dostawek, dzięki którym można było wycinać pod ukosem. Ale technologia waterjetów nie stoi w miejscu, a ogromną wartością maszyn OMAX jest to, że firma bardzo często wypuszcza na rynek zupełnie nowe elementy, które są kompatybilne z maszynami wyprodukowanymi wcześniej. Dzięki temu nie trzeba kupować nowej maszyny, tylko dodatkowe elementy które sprawią, że praca waterjeta będzie jeszcze lepsza – dodaje Włodek Wawro.
Możliwości technologii waterjet sięgają tam, gdzie nasza wyobraźnia dopiero zamierza dotrzeć...
Z jednej strony można więc mówić o specyficznej powtarzalności zajęć z cyklu „Kropla Drąży Wiedzę”, z drugiej każdy rocznik uczniów ma pewność, że zawsze nauczy się tu czegoś nowego. – Na tych spotkaniach staramy się jak najczęściej odświeżać to, co przekazujemy i to, czego uczymy – podkreśla Remigiusz Filipiak. Bo wiedza w dzisiejszych czasach to ogromna wartość dodana. – Dziś zwiększa się „popyt” pracodawców na specjalistów konkretnych branż, lub kandydatów na specjalistów gotowych zainwestować w siebie i myślę, że uczestnictwo w projekcie „Kropla Drąży Wiedzę” w ramach WaterJet Academy zwiększa szanse młodego człowieka na mocne zaakcentowanie wejścia na ten rynek. Po czterech latach wytężonej nauki, przy rocznym intensywnym wsparciu WJA zmniejszają się obawy młodzieży, a wzrasta świadomość posiadanej wiedzy i umiejętności. Kształtuje się też nawyk dążenia do rozwoju posiadanego potencjału – uważa Mariusz Bachanek. Tym bardziej, że współpraca grupy JetSystem z Zespołem Szkół Mechanicznych nie kończy się wraz z zakończeniem semestru Waterjet Academy. – Pamiętam taką sytuację, gdy do naszej firmy samodzielnie zgłosił się jeden z uczniów, który nie załapał się na projekt „Kropla Drąży Wiedzę”. Od swoich kolegów słyszał wiele dobrego na temat zajęć i bardzo chciał poznać tę technologię. Zaprosiliśmy go do firmy na letnią praktykę. Dziś pracuje z nami trzeci rok jako młodszy serwisant. Dlatego myślę, że ten projekt może być dla wielu furtką do ciekawej i pełnej wyzwań ścieżki zawodowej. Bardzo często, gdy sprzedajemy nasz produkt, otrzymujemy od klienta także pytania o to, czy moglibyśmy dla nich znaleźć kogoś, kto odpowiadałby kryteriom pracy na takim urządzeniu i wskazać taką osobę. To tylko świadczy o tym, jak duże zapotrzebowanie na specjalistów mamy obecnie na rynku pracy – dodaje Remigiusz Filipiak.
„Kropla Drąży Wiedzę” w ramach WaterJet Academy działa obecnie jako projekt lokalny.
 
„Kropla Drąży Wiedzę” w ramach WaterJet Academy działa obecnie jako projekt lokalny, który Grupa JetSystem realizuje samodzielnie. – Moglibyśmy go jednak realizować regionalnie, bo mamy porozumienia o współpracy z Politechniką Gdańską, Koszalińską, czy Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. WaterJet Academy mógłby być realizowany nawet jako projekt ogólnopolski, co uczyniłoby Elbląg niejako zagłębiem wiedzy na temat tej technologii. Niestety, nie dokonamy tego tylko w pojedynkę, bez żadnego wsparcia. Żeby ten projekt zyskał miano ogólnopolskiego potrzeba więcej, niż tylko zaangażowania firmy JetSystem – podkreśla prezes Filipiak.

‹ cofnij  |  pozostałe aktualności

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zainteresował cię temat? Zadzwoń teraz: 55 236 18 82.

Misja Grupy JetSystem

Misją Grupy JetSystem jest nie tylko sprzedaż doskonałych urządzeń oraz zapewnienie profesjonalnego wsparcia technologicznego
i serwisu, ale również szeroko pojęta edukacja na temat technologii cięcia strumieniem wodnym.